niedziela, 4 sierpnia 2019

Zagraj - jeśli się odważysz... "Gra w życie" - Leona Deakin [#98]


Gdyby życie nagle stało się grą, poziom trudności dla każdej osoby byłby zdecydowanie różni. Jedni startowaliby z naprawdę wysokiego poziomu, szybko osiągając pozycję lidera, inni musieliby poświęcić naprawdę wiele czasu, aby móc liczyć się w rozgrywce. Leona Deakin w swojej książce Gra w życie stworzyła historię o chyba najbardziej interesującym głównym wątku, o jakim kiedykolwiek czytałam. Tajemnicze zaginięcia nie są szczególnie oryginalnym motywem fabularnym. Osoby pochodzą z różnych środowisk, mają za sobą odmienne życiowe ścieżki, każdy z nich boryka się z innymi życiowymi problemami. Nie łączy ich nic, oprócz jednej wiadomości, którą otrzymali w dniu swoich urodzin...


Wszystkiego najlepszego z okazji pierwszych urodzin. Twój prezent to gra. Zagraj - jeśli się odważysz. Masz tylko jedną szansę. Gra musi rozpocząć się dzisiaj. 

Głupi żart, jakaś przemyślana reklamowa akcja czy może coś, czego idei zwykły człowiek nie jest w stanie pojąć? Przed problemem staje doświadczona pani psycholog i detektyw Augusta Bloom. Jednocześnie na plan wychodzi tajemnicza dziewczynka, której myśli wzbudzają szczery niepokój. Seraphine  myśli o ludziach w sposób, w którym myśleć się nie powinno. Czy jej mrożąca krew w żyłach historia ma coś wspólnego z zaginięciami i z samą Augustą? Czy osoby, które z dnia na dzień znikają bez żadnego ostrzeżenia w ogóle mają szansę się odnaleźć?

Wiele razy wspominam, że gatunek kryminału zaczyna stawać się schematyczny. Dlatego oryginalność w tego typu powieściach staje się dla mnie kwestią kluczową, a powieści takie jak Gra w życie to prawdziwe perełki, o których długo się pamięta. Autorka w mistrzowski sposób przedstawia czytelnikowi meandry ludzkiej psychiki - zarówno tej zupełnie zdrowej, można by rzec "normalnej", jak i tej z pewnymi defektami, charakteryzującej osobowość psychopatyczną. Psychopaci zwykle kojarzą nam się z seryjnymi mordercami, pozbawionymi skrupułów potworami, którzy za nic mają ludzkie życie. Jednak psychopata nie równa się mordercy. Wielu z nich mijamy na ulicy i nawet nie mamy o tym pojęcia...

Warto wspomnieć także o Auguście, która pozornie wydaje się klasyczną protagonistką w powieściach kryminalnych, jednak ma w sobie zaskakująco dużo realizmu. Z każdą kolejną stroną poznajemy ją z innej strony, a z biegiem fabuły okazuje się, że główna bohaterka ma do odegrania bardzo zaskakującą rolę w całej tej historii. To także kobieta, która walczy z własną przeszłością, jednocześnie izolując się od otoczenia. Czy komukolwiek uda się przebić ten mur? Czy konfrontacja z własnymi słabościami i najbardziej traumatycznymi wydarzeniami może prowadzić do sukcesu? Ludzka psychika jest pełna tajemnic, zgłębienie ich może okazać się niemożliwe. Chyba że zmieni się swój własny sposób myślenia.

Gra w życie to złożona opowieść, która wymaga od czytelnika skupienia, ale jednocześnie wciąga od pierwszej strony i nie pozwala się oderwać. To nie jest klasyczne śledztwo, w którym czytelnik głównie szuka odpowiedzi na pytanie "kto zabił?". To przede wszystkim historia o ludzkich dramatach, zawiłościach relacji i o tym, do czego człowiek może się posunąć, jeżeli nie posiada sumienia. To także bitwa wybitnie silnych umysłów, które testują wzajemnie swój spryt, wyciągając na światło dzienne wszystkie najskrzętniej skrywane lęki. Taka klasyczna potyczka dobra ze złem, tylko podana w wyjątkowo oryginalnej formie, w świecie, w którym nic nie jest tylko czarne lub tylko białe.

Świetny, oryginalny kryminał, który zapewnia powiew świeżości w gatunku. Opowieść zaskakująca, pełna akcji i z główną bohaterką, której nie tylko się kibicuje, ale także czasem się jej nienawidzi. Gra w życie to książka, która pozostaje w pamięci na długo.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję: 

https://pl-pl.facebook.com/burdaksiazki

3 komentarze :

© Szablon wykonała Ronnie ™ | RONNIE creators